Українська мова

Українське ділове мовлення

Ділова мова

Пазл ,синтаксис

Мовно-літературний брейн-ринг


Гра в програмі SMART Notebook


➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤

Складні випадки перекладу у письменному мовленні

Письмо с уведомлением - лист з повідомленням про вручення
Повредить механизм - зіпсувати (пошкодити) механізм
Повредить палец - ушкодити палець
Подписка на газеты - передплата на газети
Поезд дальнего следования - поїзд далекого прямування
Понести потери - зазнати втрат
По понедельникам - щопонеділка; кожного понеділка
Постельные принадлежности - постільні речі
Принимать участие - брати участь
Приносить неприятности - завдавати прикростей
Приходование - прибуткування
Пришли в негодность - зробилися непридатними
Путевой лист (листок) - дорожній лист (листок)
Пути следования - шлях; дорога
Пути сообщения - шляхи сполучення
Расписка в получении - розписка про одержання
Расходная накладная - видаткова накладна
Расходы по бюджету - видатки по бюджету
Рельсы - рейки
Спрос и предложение - попит і пропозиція
Списать в расход - списати на видаток
Текучесть кадров - плинність кадрів
Текущий (счет, ремонт) - поточний (рахунок, ремонт)
Точно известно - достеменно відомо
Точно изъясняться - точно висловлюватись
Угловая комната - наріжна кімната
Удельный вес - питома вага
Учредительное собрание - установчі збори
Уязвимое место - уразливе місце
Ход событий - перебіг подій; хід подій
Хозяин положения - господар становища
Хозяин слова - хазяїн слова
Хорошее отношение - добре ставлення
Хорошие отношения - гарні стосунки; добрі взаємини
Щекотливое обстоятельство - делікатна (тонка) обставина
Язвительное замечание - ущипливе зауваження


 Виступ на конкурс риторичного мистецтва "Заговори,щоб я тебе побачив"
                        
Доброго дня, шановне журі!  Я ,учениця 11 класу Кам»янської ЗОШ Томнюк Валерія, в  цей зимовий прохолодний день шлю теплі вітання  всім присутнім у цій залі й хочу разом з вами зясувати, що ж таке милосердя? Словами  Л.Костенко  я пояснюю,чому для виступу обрала  саме цю тему.
 Болить мені …Ти знаєш, як болить?
Болить біда, що зараз в Україні.
Ця рана душу втомлену ятрить,
                                                      І сліз не можу втримати я нині
Війна… Це гостре лезо ріже по живому, пульсує і болить кожному українцеві. Крижаний подих війни  приніс в Україну біль, розруху, сирітство, каліцтво. Тому вважаю, що  тема милосердя  актуальна на сьогодні більш як ніколи. Ми всі прекрасно розуміємо, що світ від зла, жорстокості і насильства врятують доброта і милосердя.
 Милосердя… Є багато гарних визначень цього слова, це вияв доброти, розуміння  та бажання безкорисливо допомагати,як робила це МАТИ ТЕРЕЗА. Вона є одним із символів милосердя, віддано вірила в ідею служіння світові, чим надихала своїх сучасників і продовжує надихати нас. Своїми вчинками Мати Тереза довела всьому світові,що милосердя і доброта – це два крила,на яких тримається людство.
 Мені  боляче усвідомлювати, що в наш час милосердя втрачає свою життєздатність… Люди застрягли у своїх власних побутових проблемах, настільки зосередилися на собі, що тепер дуже важко збудити їх людяність. Тепер не модно співчувати і бути добрим, а серед людських якостей найбільш переважає егоїзм та замкненість у собі. . Ми бачимо, як важко людям виявляти свою доброту й турботу до інших, а допомогти незнайомій людині —  це взагалі неймовірний вчинок для сучасності. Наразі  дзвони б’ють на сполох, закликаючи нас  до Милосердя, Доброти. Бо тільки милосердя робить нас справжніми людьми. Лікування добротою потребують не тільки хворі й самотні, а й цілком благополучні і здорові люди, у яких душа черства і глуха до чужого горя. Лікування милосердям потрібне і тим, хто не бачить і не чує кривди й болю, несправедливості, горя. Із такими сліпими, глухими треба терпеливо говорити, будити їх словом життєлюбним і проникливим. Життя таке прекрасне, тож поспішайте творити добро на землі. Задумайтесь на хвилинку, як часто ви виявляєте милосердя? Як часто ви допомагаєте старим людям донести важкі речі чи перейти через дорогу? Коли ви востаннє годували бездомних тварин? А чи робите ви милосердні внески на порятунок життя (адже навіть 5 гривень для нас не так вже й багато, а комусь ця сума може врятувати життя). Чи допомагаєте  ви воїнам АТО, коли вони так цього потребують?    Промінчик  доброти, милосердя у моїй душі  ніколи не згасає у ставленні до літніх людей, до дітей-сиріт. Відповідь на питання – що таке милосердя я також знайшла, подивившись  передачу «Говорить і показує Україна» про десятирічну дівчину, котра через соцмережі збирала кошти для діток із фізичними вадами, організовуючи ярмарки, де дітки виставляли свої іграшки, замалі речі, ця маленька українка посіяла зерно милосердя не в одній зачерствілій українській душі. Кожен з нас в своєму серці повинен плекати любов до ближнього.   Милосердя   це добро, яке неможливо побачити, але можна відчути в наших справах,  вчинках, думках.
Доброта й милосердя - міцні два крила,
Що тримають все людство в польоті.
В порятунок природа їх людям дала,
Через них визначається хто ти.
Доброта й милосердя єднають серця,
Зігрівають всі душі й підносять.
В них немає конкретного в світі лиця,
Вони милості й жалю не просять.
Хай в кожному із нас палає свічка милосердя
І зігріває ближнього теплом, а слова Ліни Костенко нагадують: « Так багато на світі горя, люди, будьмо взаємно красивими.»

 Чи є майбутнє в книги?


Я, Томнюк Валерія, учениця 10 класу Камянської ЗОШ,  пропоную вашій     увазі виступ  «Чи є майбутнє в книги?»
Можливо , ви запитаєте, чому я обрала саме цю тему?Тому, що вона бентежить мою душу, я люблю читати, а  ровесники вважають мене дивною. Мені подобається переживати пригоди кожного героя, переноситися в часі і просторі, більше того, до вподоби мені саме друковані книги. В моїй родині є традиція — передавати збірки художньої літератури з покоління в покоління.
Але чи зможу я її  продовжити з появою електронної книги, яка зробила читання зручним для багатьох людей, хоча не всі вітають цей новітній винахід в книжковій індустрії.
В світі також переймаються проблемою зникнення традиційних друкованих книг, але ставлення до електронної книги в кожній державі різне. Зростає популярність електронної книги і в Україні. За статистичними даними рідерами в основному користується молодь. Але я думаю: ви погодитесь зі мною, що друковане слово не заміниш блимаючим екранчиком, яким би гарним і зручним він не був.
З появою кіно — не зник театр, не зникне і друкована книга. Паперову та електронну книжку варто вважати союзниками, а не ворогами. Кожна з них вчить, як на світі жить, і є джерелом знань. Я дивилася, як світилися радісно і щасливо оченята моєї маленької сестрички, коли на Новий Рік вона отримала книжку «Зимова збірка казок». Це ще раз доводить, що друкована книга варта того, щоб жити вічно.
Читати критичну, наукову, філософську літературу можна з екрана, але художню літературу хочеться читати по-справжньому. Лише так можна «пірнути до дна». І, як говорив І. Франко, «винести дивнії перли».
Паперові книжки ніколи не втратять своєї популярності, тому що книги — засіб розвитку унікального й креативного мислення, до того ж вони менш вибагливі у порівнянні з рідерами й іншими гаджетами — у них  не сідають акумулятори. Книга в електронному вигляді ніколи  не замінить «живу». Монітор навантажує очі, перед ним не посидиш без кінця. Друкована книжка сповнена якоїсь особливої чарівності: її можна взяти до рук, погортати, вона пахне друкарнею.
Я впевнена , що душу від здеревяніння  може врятувати художня книга. Хочу побажати всім, щоб книга була для вас як скрипка для музиканта, як пензель для художника,як слово для поета.
Звертаюсь  до своїх ровесників:" Читайте художні книги,збагачуйтесь духовно,шукайте  в книгах ідеальний образ самого себе!"
Творче завдання до теми "Стилі мовлення"
Скласти висловлювання в різних стилях мовлення за мотивами української народної казки.
Казка «Лисичка-Сетричка і Вовчик-Братик».
Публіцистичний стиль.
Приваблива Лисиця, менеджер пташиної справи, шукає роботу за спеціальністю, бажано у сільському курятнику. Можлива оплата праці натуральними продуктами харчування. Роботу розважального характеру не пропонувати: звикла працювати серйозно – до останньої пірїнки.
Науковий стиль.
Лисиця – тварина, належить до родини вовчих, середня за розміром, мешкає по всій території України.
Офіційно-діловий стиль.
Автобіографія
Я, Лисиця Хитромудра, народилася 20 років тому в Прадавньому лісі під Віковим дубом. Навчалася у Лісовій школі, пізніше в Університеті Лісових наук. Маю ступінь Магістра хитрощів. Не заміжня. Працюю у парі з Вовчиком-Братиком, забезпечуючи лісове кафе «У хижаків» свіжими продуктами, особливо курятиною.
Розмовний стиль.
-       —  Вовче, чи ти зовсім здурів? Щоб я, молода та приваблива, за тебе заміж вийшла? Та я радше до кінця життя курятини не їстиму, ніж проведу його з таким сіромахою, як ти!
-         Та чим же я тобі не догодив? А втім, як хочеш. Ой, пожалкуєш іще ти, що позбулася такого вигідного жениха, - намагався довести Вовк свою правоту нетямущій Лисиці.
Художній стиль.
Приходить якось Вовчик-Братик в гостинку до Лисиці.
А в неї борщ,курятина, ще й свіжі паляниці!
Питається у неї сіромаха:
 Скажи ж бо, сестро,
  Чому така багата,
 Що я в твоїх очах немов комаха,
 Не помічаєш зовсім брата?
Того тебе я, Вовче любий,
  У гості запросила,
  бо я ж і не забула,
  й тебе не розлюбила.
  А погукать раніше в гості
  тебе я забувала…
  Та й що було гукать на кості,
  А зараз мяса я дістала.
  І серденько моє співає,
  Коли ступаєш на поріг,
  Повір, воно не забуває
  далеких, Вовчику, твоїх доріг.
  Ти ще заходь до хати,
  коли десь поруч будеш пробігати.
  Але не забувай, мій брате,
  мені корисне щось подарувати.
Отак Лисичка щебетала
І Вовчика тихенько з хати випихала,
Бо дуже невдоволена була ,
що не приніс він їй ніякого добра…

                                                                  (Учениця 10 класу Стринадко Катерина, 2003 рік)

Немає коментарів:

Дописати коментар